Poťahové materiály
0
košík
0 € s DPH

Návod na očalúnenie záhlavového čela postele

Existuje množstvo trikov, ktoré môžete využiť na modernizáciu vášho nábytku a domova. Jedným z takýchto trikov je očalúniť záhlavové čelo postele, čo je rýchly a jednoduchý spôsob, ako premeniť vašu posteľ na útulnú, elegantnú oázu na spanie.

Čo potrebujete na záhlavové čelo na posteľ

Postele s čalúneným čelom poznáme väčšinou z hotelových izieb alebo z dnes veľmi obľúbených taštičkových (boxspring) postelí. Môžete si však posteli postaviť aj takúto zadnú stenu.

postele cela
Návod na očalúnenie záhlavového čela postele 2

Aké veľké by malo byť záhlavové čelo postele?

Veľkosť a tvar čela určujete vy. Ideálne je, ak je drevená doska na čelo postele široká aspoň ako vaša posteľ, ale ak chcete, môžete ju o čosi rozšíriť. Pokiaľ ide o výšku čela, môžete rozhodnúť v závislosti od veľkosti postele alebo veľkosti miestnosti. Vysoká zadná stena pôsobí veľmi pompézne a je vo veľkých spálňach výhodou. Ak máte potrebné nástroje, môžete sa rozhodnúť aj pre tvar drevenej dosky - obdĺžnikový, štvorcový, prípadne so zakrivenými rohmi. 

Čo budete potrebovať na čalúnenie

Postačí vám veľký drevený panel (drevotriesková doska, preglejka), molitan, poťahová látka a v prípade potreby pár ozdobných klincov a čalúnických sponiek. Nezabudnite aj na kvalitné lepidlo SEFOX.

Drevenú dosku alebo neskoršie čelo postele môžete pripevniť k stene príslušnými hmoždinkami a skrutkami alebo umiestniť na podpery a následne upnúť medzi posteľ a stenu. Keďže čelo postele nie je vystavené veľkej záťaži, môžete sa tu rozhodnúť pre jednoduchú tenkú PUR penu nižšej objemovej hmotnosti napríklad molitanovú dosku T2536 . Hrúbku čela si určíte sami. Molitan sa dá ľahko ďalej spracovávať, pretože je pružný. Navyše je veľmi ľahký, takže čalúnené čelo postele nie je veľmi ťažké. Dbajte na to, aby ste si nevybrali príliš mäkkú PUR penu. Inak by ste pri hrúbke cca 2 cm rýchlo opreli hlavu o tvrdý drevený panel. Pena by nemala byť príliš hrubá, ideálne asi 4 cm.

Ktorá látka je vhodná na čalúnené čelo postele

Na takýto projekt sa hodia v podstate všetky poťahové látky. Poťahové látky sa vyznačujú pomerne vysokou gramážou, vďaka čomu sú robustné a odolné voči oderu. To znamená, že poťahové látky nie sú príliš tenké a viac vydržia. Odporúčame tmavšie odtiene ktoré nie sú náchylné na ušpinenie.  Taktiež veľkou výhodou je nešpinivá úprava poťahovej látky. Na zadnú stenu postele si môžete vybrať rôzne druhy imitácia kože – koženky pre lepšiu a jednoduchšiu údržbu, poťahové látky velvet pre obzvlášť elegantný vzhľad, alebo mäkký polyester pre vysoký komfort.

Návod ako na to

Krok 1: Spracovanie dreveného panelu. V prvom rade by ste mali svoju drevenú dosku spracovať tak, aby neskôr visela sama o sebe na stene. Ak chcete napríklad zaobliť rohy, odrežte ich a obrúste ich do tvaru. Ak chcete ozdobiť čelo postele gombíkmi, mali by ste teraz vyvŕtať otvory pre ne. Najlepšie je najskôr označiť miesta perom a potom vŕtať. Takto máte istotu, že otvory sú v pravidelných intervaloch.

S trochou väčšej manuálnej zručnosti v rukách môžete postaviť aj iné typy pozadí. Napríklad čelá postele s integrovaným osvetlením alebo skryté police, čím získate ďalší úložný priestor.

Krok 2: Nastriekajte sprayové lepidlo SEFOX na drevený panel. Je to rýchle a bez neporiadku. Jednoducho aplikujte  lepidlo na drevenú dosku a potom molitan na krátku chvíľu pevne pritlačte. Už po niekoľkých minútach sa molitan prilepí na drevený panel a môžete pokračovať v práci. Prebytočnú penu okolo nej odrežte ostrým nožom.

Krok 3: Na čelo s molitanom nalepíme čalúnnické rúno gramáže 150. Čalúnnické rúno v skutočnosti zaisťuje jemnejšie tvary a zaoblenie. V prípade záhlavového čela  sa rúno postará o pekné zaoblenie hrán a rohov. Jednoducho nastriekajte molitan lepidlom SEFOX a položte rúno (samozrejme bez záhybov) na molitan. Potom ho na okrajoch prehnite a pripevnite na zadnú stranu dreveného panelu a prisponkujte sponkovačkou. V rohoch zložte rúno do malých záhybov  a prebytočné rúno odrežte  nožnicami.

Krok 4: Pripevnite vami vybranú látku. Teraz zopakujte princíp z kroku 3 s poťahovou látkou, ktorú ste si vybrali. Uistite sa, že prvú sponku umiestnite do stredu okrajov. To znamená, že spony vždy nastreľujete od stredu k rohom. Najprv vystrihnite rohy a zošite po stranách. Vyhlaďte látku znova a znova, aby ste sa vyhli pokrčeniu. Nemalo by to  byť však ani príliš tesné. Preložte látku cez seba v rohoch a zošite ju na mieste. Prebytočnú látku jednoducho odstrihnite nožnicami. Teraz je čalúnené čelo vašej postele v podstate hotové a na zadnú stranu dreveného panelu môžete pripevniť kovanie  alebo zavesiť na hmoždinky. Ak ste sa však rozhodli pre gombíky alebo iné ozdoby, musíte teraz urobiť posledný krok. Na zadnej strane dreveného panelu môžete vidieť predtým vyvŕtané otvory. Tu prevlečiete niť na gombíky, ktoré slúžia ako ozdoba na prednej strane. Niť rovnomerne zaťahujte a následne prispinkujte. Dosiahnete tak individuálne pozadie s malými peniazmi a neveľkým úsilím. Vaša posteľ bude nielen mimoriadne pohodlná, ale aj originálna a jedinečná.

DOPRAVA ZADARMO

Pri nákupe nad 300€

1500+ produktov

v niekoľkých variantoch

Kamenná predajňa

Zatvoriť
Vážení zákazníci,

úspešný nový rok 2024.
Máme plnú dovolenku až do 7. januára 2024.
Vami objednaný tovar budeme expedovať od 8. januára 2024.

Ďakujeme vám za pochopenie
PF 2024
Kontakt
Chcete dostávať najnovšie informácie z nášho obchodu?
Zaregistrujte sa na odber našich e-mailových noviniek.
Subscription Form
© 2024 Všetky práva vyhradené | Webdesign by Pixel Design s.r.o. | Created by webyashopy.cz
Meli interiéry, s.r.o. - Hlavná 108, 930 36 Horná Potôň
storemagnifiercrossmenu