Poťahové materiály
0
košík
0 € s DPH

Ako si správne vybrať poťahovú látku na sedačku, gauč, pohovku?

AURORA_potahova_latka
Poťahová látka Aurora

Doladenie farebného odtieňa a príjemný pocit na dotyk sú samozrejmosťou pri výbere poťahovej látky na sedačku. No rovnako dôležité je, výber prispôsobiť všetkým členom vášho domova, vrátane detí či domácich miláčikov. V prípade, ak máte deti, prípadne domáce zvieratká, je potrebné zvážiť výber poťahového materiálu, ktorý je odolný voči znečisteniu a ľahko sa čistí.

Prinášame vám užitočné rady, ako si správne vybrať poťahovú látku, ktorá bude zodpovedať vašim potrebám a zároveň zapadne do vášho interiéru.

Čo zvážiť pri výbere poťahovej látky

 • ako často sa bude sedacia súprava používať - každodenne, alebo príležitostne
 • pri deťoch - zašpinenie jedlom, rozliatie nápoja
 • pri domácich zvieratkách - odolnosť voči poškriabaniu pazúrikmi a jednoduchú údržbu pri znečistení
 • dosah slnečného svetla na sedaciu súpravu
 • dizajn pohovky, aby ste vhodne doladili poťahovú látku k interiéru
 • hrejivý, alebo chladiaci poťah

Dôležité je vybrať si tkaninu vhodnú na čalúnený nábytok, nie dekoratívnu tkaninu na tenké závesy, ani elastickú tkaninu, ktorá by sa mohla rýchlo opotrebovať. Poťahové tkaniny určené na čalúnený nábytok majú vysokú odolnosť voči oderu, opotrebovaniu a sú trvanlivé. Je to vďaka väzbe a gramáži a aj hustote vlákien. Takéto poťahové látky sa neopotrebujú rýchlo ani pri každodennom používaní. Nie však vždy musí platiť pravidlo, že čim je poťahová látka hrubšia, tým je odolnejšia. Spravidla umelé vlákna použité na poťahovej látke /PES, PP/ sú odolnejšie ako prírodné /COT/.

Slnečné svetlo by nemalo mať vplyv na farbu pohovky pri kvalitnej stálofarebnej látke za predpokladu, že sedačka nie je umiestnená hneď pri veľkom okne. V takom prípade môže farba sedačky mierne vyblednúť v priebehu niekoľkých mesiacov resp. rokov v dôsledku vysokého UV žiarenia.

Aké poťahové látky sú vhodné na čalúnené sedacie súpravy

potahove latky

Na čalúnené sedačky sa používajú 3 hlavné typy materiálov:

Každý z týchto materiálov má svoje jedinečné výhody a vlastnosti.

Koža a koženka

Sedačky s koženým čalúnením sú veľmi trvanlivé a kvalitné. Koža však môže byť citlivá na svetlo, čiže môže ľahšie vyblednúť. Nečistoty sa z nej dajú ľahko odstrániť, ale veľmi dôležitá a potrebná je pravidelná starostlivosť o kožu, aby koža nepraskla alebo nevyzerala sucho a dlho vydržala pružná. To si vyžaduje pravidelné ošetrovanie kožených a koženkových povrchov.

 • niektoré kože sú citlivé na škvrny, hlavne semiš, nubuk
 • koža nie je odolná voči poškriabaniu domácimi zvieratkami
 • prírodná pravá koža je viacnásobne drahšia, ako umelá eko koža.

Textilné tkaniny: bavlna, polyester, ľanové tkaniny, PP resp. ich kombinácia

Pri výbere textilnej poťahovej látky na čalúnený nábytok je výhodou širší výber farieb, vzorov, dezénov a materiálov, ako pri pravej koži prípadne koženke. Textilné poťahové látky sú cenovo prístupnejšie a zároveň dostatočne odolné. Poťahových látok určených na čalúnený nábytok a sedacie súpravy je viac druhov:

 • Bavlnené poťahové látky: sú veľmi šetrné k pokožke, príjemné na dotyk. Sú odolné voči roztrhnutiu, no aj náročnejšie na údržbu.
 • Polyester je momentálne najpoužívanejší materiál pri poťahových látkach. Je veľmi odolný a ľahko sa udržiava. Škvrny, fľaky sa dajú ľahko odstrániť. Je možné ho impregnovať voči zašpineniu, prípadne znižovať jeho horľavosť. Polyesterové textílie sa vyrábajú v rôznych farbách a štruktúrach, viete si vybrať a ľahko doladiť poťah do interiéru.
 • Velvet, alebo plyš pôsobí elegantne a dáva čalúnenému nábytku, exkluzívny vzhľad, je mäkký a hrejivý. Prednosťou týchto látok je, že väčšinou bývajú PET friendly.
 • PP /polyproplylen/ sa vyznačuje veľmi vysokou odolnosťou a pomerne nízkou cenou. Nie je však taký príjemný na dotyk ako napríklad polyesterové alebo bavlnené tkaniny.

Dôležité parametre pri výbere poťahovej látky na sedačku

Pri rozhodovaní, aký poťahový materiál zvoliť, odporúčame sústrediť sa na niekoľko parametrov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, ako budete s vašou sedačkou spokojní na dlhé roky dopredu.

Gramáž /hmotnosť na m² látky/

Poťahové látky by mali byť dostatočne odolné, aby sa rýchlo neopotrebovali, hlavne pri každodennom používaní. Jedným z dôležitých kritérií je gramáž – hmotnosť látky na meter štvorcový. 

Do 150 g/m²  - dekoračné tkaniny resp. závesoviny

150-300 g/m² vážia tkaniny so strednou gramážou. V tejto kategórii sa nachádzajú bežné poťahové látky na sedačky a pohovky

300 g/m² a viac vážia tkaniny s vysokou gramážou. Tieto látky sa vyznačujú vysokou odolnosťou a vyššou životnosťou.

Odolnosť poťahovej látky proti oderu

Odolnosť proti oderu sa uvádza v MD /Martindale/ /viď článok TEST oderu poťahových látok MD/.

Stálosť farby poťahovej látky

Každá tkanina vybledne dlhodobým pôsobením slnečného žiarenia. V určitej miere sa dá spomaliť, alebo znížiť vyblednutie farby látky. Niektoré poťahové látky, majú vysokú stálosť farby, tieto si svoju farbu udržia oveľa dlhšiu dobu aj pod UV žiarením. Jedná sa hlavne o outdoorové poťahové látky na vonkajšie použitie. Táto hodnota je uvedená na stupnici od 1 (nízka) do 8 (vysoká).

Keďže interiérové sedacie súpravy alebo pohovky, nie sú úplne vystavené slnečnému žiareniu niekoľko hodín, ako napríklad exteriérový záhradný nábytok, nie je potrebná svetelná stálosť 8, postačí aj stredná hodnota na udržanie stálofarebnosti sedačky /cca 2 -3/.

Žmolkovanie poťahovej látky

Žmolkovanie /piling/ – vytváranie malých žmoľkov /uzlov/ na povrchu textílie, vytvára dojem opotrebovania poťahu. Aj keď je to bežný proces pri niektorých látkach, radšej sa uistite, či materiál nemá tendenciu žmolkovania. V technických parametroch sa udáva na stupnici 1-5.

Povrch poťahovej látky na  pocit

Drsnejší, povrch je na pocit mäkký a teplý. Hladký povrch textílie, na pocit chladivý, napríklad polyesterové poťahové látky príjemne ochladia najmä v horúcich letných dňoch.

Jednoduchá údržba poťahových látok

Ľahko udržiavateľná poťahová látka je výhodou, najmä ak v domácnosti sú deti alebo domáce zvieratká. Polyesterové tkaniny a poťahové látky z mikrovlákna sa veľmi ľahko udržiavajú, vďaka tomu, že takmer neabsorbujú nečistoty a tekutiny. Fľaky a škvrny sa dajú rýchlo a jednoducho odstrániť vlhkou handričkou. Taktiež veľa PES látok má dodatočnú nešpinivú úpravu alebo sú vodeodolné.

Kožené povrchy, alebo imitácia kože sú tiež ľahko udržiavateľné, nakoľko stačí nečistoty a kvapaliny  zotrieť handričkou.

Poťahové látky vhodné pri domácich zvieratkách v interiéri

Ostré pazúriky mačiek môžu poškodiť veľa druhov poťahových látok. Pre mačky sú vhodné odolné tkaniny z mikrovlákna s plochou štruktúrou väzby, napríklad VELVETY. Pazúry sa môžu zaseknúť na plochých látkových slučkách, ako aj na nadýchaných tkaninách s hrubými okami. Následne hrozí vytiahnutie očka na poťahovej látke.

 Umelú, alebo prírodnú kožu veľmi ľahko piškriabu alebo aj roztrhnú svojimi pazúrikmi..

DOPRAVA ZADARMO

Pri nákupe nad 300€

1500+ produktov

v niekoľkých variantoch

Kamenná predajňa

Zatvoriť
Vážení zákazníci,

úspešný nový rok 2024.
Máme plnú dovolenku až do 7. januára 2024.
Vami objednaný tovar budeme expedovať od 8. januára 2024.

Ďakujeme vám za pochopenie
PF 2024
Kontakt
Chcete dostávať najnovšie informácie z nášho obchodu?
Zaregistrujte sa na odber našich e-mailových noviniek.
Subscription Form
© 2024 Všetky práva vyhradené | Webdesign by Pixel Design s.r.o. | Created by webyashopy.cz
Meli interiéry, s.r.o. - Hlavná 108, 930 36 Horná Potôň
storemagnifiercrossmenu