Poťahové materiály
0
košík
0 € s DPH

Druhy molitanových pien

molitany

Molitanová pena sa používa ako výplňový materiál pri čalúnenom nábytku, na vytvorenie pohodlia pri sedení, alebo ležaní. Je niekoľko druhov pien, ktoré majú rôzne parametre tvrdosti a hustoty. V závislosti od toho je aj doporučené ich použitie v čalúnnictve. Výrobcovia čalúneného nábytku a matracov používajú aj kombináciu pien rôznych tvrdostí, sendvičovo naskladaných, na dosiahnutie optimálneho pohodlného a kvalitného výrobku.

Druhy pien a ich využitie

Pozrime sa bližšie na rôzne druhy pien, ich vlastnosti a optimálne použitie.

PUR pena

PUR pena alebo štandardná pena bývaoznačená N alebo T /STANDARD/. Je to tepelne modifikovaná polyuretánová pena, vyrobená procesom napenenia polyuretánovej hmoty. Neobsahuje žiadne zdraviu škodlivé látky. Má rôznorodé využitie, pri výrobe čalúneného nábytku, sedacích súprav, kresiel, postelí, stoličiek, matracov, ale aj v stavebníctve na tepelnú a zvukovú izoláciu, aj ako obalový materiál. Môže byť elastická a mäkká, alebo stabilná a pevná. Dá sa s ňou veľmi dobre pracovať, je možné ju upraviť na požadovaný rozmer rezaním a lepením.

Studená pena

Studená pena označená HR /HIGH ELASTIC/ je vyrobená z polyuretánu. Má silnejšiu stenu oproti PUR pene a je oveľa vzdušnejšia, lepšie odvádza teplo a vlhkosť. Je vysoko kvalitná a odolná, má bodovú elastičnosť a je ľahko prispôsobivá. Dlhšie si zachováva svoju pružnosť a životnosť, ako klasická PUR pena. Využíva sa hlavne na matrace postelí, pohoviek a sedacích súprav.

Pamäťová pena – VISCO

Pamäťová pena – VISCO sa označuje V /VISCOELASTIC/ je vysoko elastická pena, známa aj ako lenivá, termo pena, vyrobená z polyuretánu. Typickou vlastnosťou pamäťovej peny je zapamätanie si svojho tvaru, dokonale sa prispôsobí tvaru a teplote ľudského tela. Po zahriatí a stlačení zmäkne a prispôsobí sa, po uvoľnení sa opäť pomaly vráti do svojho pôvodného tvaru. Využíva sa na komfortné sedenie a ležanie, na anatomické a ortopedické vankúše, v zdravotníctve na antidekubitné vankúše a matrace na prevenciu proti preležaninám.

Latexová pena

Latex pena má otvorenú bunkovú štruktúru, je antibakteriálna, vzdušná, neabsorbuje prach ani vlhkosť. Vyrába sa z prírodného, alebo syntetického latexu, alebo ich kombináciou, vytvorí sa penová štruktúra, zavedením vzduchu, alebo plynov, čím vznikne množstvo malých bubliniek. Vďaka tomu je pena superelastická, pružná, prispôsobivá a odolná, s vysokou hustotou až 55-85 kg na m3. Prírodný latex je vyrobený z tradičného prírodného materiálu z kaučukového mlieka. Latexové peny sú väčšinou kombináciou prírodného a syntetického latexu. Čím vyšší je obsah prírodného kaučuku, tým je pena drahšia. Využíva sa na najkvalitnejšie, aj ortopedické matrace, vankúše a vysoko komfortné a luxusné nábytkové čalúnenia. Na zmäkčenie sa matrace perforujú, čím sa vytvárajú zóny matraca s rôznymi veľkosťami otvorov.

Pena na báze polyetylénu

Pena na báze polyetylénu, ktorý sa spení špeciálnymi nadúvadlami. Takáto pena je elastická a vodeodpudivá, má uzatvorené bunky. Využíva sa okrem iného aj na obalové materiály pri preprave zdravotníckych pomôcok, alebo elektronických zariadení. Keďže neabsorbuje vodu, využíva sa hlavne ako izolačný materiál /napr. NEOPREN/.

Pojená drť – lepená pena

Pojená molitanová drť /spájaná/- lepená pena s označenám RE /recycled/ je recyklovaná a zlepovaná penová drť. Využíva sa hlavne na tepelnú a zvukovú izoláciu, na jadrá do sendvičových matracov váľand a postelí, a má široké využitie v čalúnnictve.

Gumožina - kokosové vlákno

Gumožina - kokosové vlákno /gumožína/  je prírodný materiál, využíva sa hlavne pri matracoch do postelí, alebo na kreslá a stoličky.

Ako si správne vybrať správnu hustotu a tvrdosť molitanu ?

  • Hustota. Čím je molitanová pena hustejšia, tým je ťažšia a aj jej trvanlivosť je dlhšia a nevysedí, alebo nepreleží sa tak rýchlo, ako mäkšia pena. Hustota, alebo objemová hmotnosť sa označuje v kg/m3.
  • Tvrdosť, alebo tuhosť sa vyjadruje odporom pri stlačení v kPa. Najmäkšia pena s najnižšou tuhosťou má odpor do 2,5 kPa. Stredná tuhosť od 3,0 do 4,8 kPa a najtvrdšia, najtuhšia pena má odpor proti stlačeniu nad 5,0 kPa.

Čo znamená číselné označenie?

Napríklad T 3050

  • číslo 30 /prvé dvojčíslie/ je označenie váhy peny, čiže v tomto prípade, pena bude vážiť 30 kg na 1 m3. /čo je stredná hustota aj váha/. Čím vyššie je prvé dvojčíslie, tým je vyššia nosnosť peny.
  • číslo 50 /druhé dvojčíslie/ označuje odolnosť peny voči stlačeniu, v tomto prípade 5,0 kPa, čo znamená vyššiu strednú tuhosť. Čím vyššie je druhé dvojčíslie pri označení, tým bude vyšší odpor a pena bude tuhšia.

PUR pena T 3050 je určená pre stredné a vyššie váhové kategórie až do 110 kg. Používa sa v čalúnnictve na čalúnenie značne zaťažovaných miest, pri výrobe sedacích súprav, kresiel, matracov s vysokou nosnosťou vhodných na celoročné používanie, na sedadlá, záhradné sedenie a tvrdšie chrbtové opierky. Mäkšie peny napríklad T 2536 sa používajú na mäkšie chrbtové operadlá sedacích súprav a na lakťové opierky, ktoré sú oproti sedacej časti menej zaťažované, ako sedadlá.

DOPRAVA ZADARMO

Pri nákupe nad 300€

1500+ produktov

v niekoľkých variantoch

Kamenná predajňa

Zatvoriť
Vážení zákazníci,

úspešný nový rok 2024.
Máme plnú dovolenku až do 7. januára 2024.
Vami objednaný tovar budeme expedovať od 8. januára 2024.

Ďakujeme vám za pochopenie
PF 2024
Kontakt
Chcete dostávať najnovšie informácie z nášho obchodu?
Zaregistrujte sa na odber našich e-mailových noviniek.
Subscription Form
© 2024 Všetky práva vyhradené | Webdesign by Pixel Design s.r.o. | Created by webyashopy.cz
Meli interiéry, s.r.o. - Hlavná 108, 930 36 Horná Potôň
storemagnifiercrossmenu