Poťahové materiály
0
košík
0 € s DPH

Ako vybrať správnu penu na sedenie

lea 535 kreslo

Vybrať si správnu penu pri čalúnení sedacej súpravy, kresla, pohovky, stoličiek, je veľmi dôležité, aby sa vám sedelo naozaj príjemne a pohodlne. Vlastnosti ako je elasticita, pricedušnosť, tuhosť, hustota a hrúbka peny, sú rozhodujúce pri výbere, podľa toho, na aký čalúnený nábytok je pena určená.

Hustota peny

Hustota peny ovplyvňuje životnosť aj nosnosť peny. Čím vyššia hustota, tým nižšia deformácia, trvalá deformácia a opotrebovanie peny. Pri matracoch a sedacích súpravách, čiže častiach, ktoré sú vystavené dennému používaniu, odporúčame použiť peny s vyššou hustotou. Hustota je označená v /kg/m3/ ako miera hmotnosti na jednotku objemu.

Tuhosť peny

Tuhosť peny udáva silu potrebnú k stlačeniu peny o 40% a vyjadruje jej schopnosť odolať vonkajšiemu tlaku a deformácii.

Elasticita peny

Elasticita vyjadruje pružnosť, ohybnosť, prispôsobivosť peny po stlačení, sadnutí, ľahnutí a jej schopnosť po uvoľnení sa vrátiť do pôvodnej polohy.  

Priedušnosť peny

Priedušnosť peny závisí od množstva otvorených buniek, čiže pórov v jadre peny, čím je umožnená dobrá cirkulácia vzduchu.

Hrúbka peny

Pri intenzívnom každodennom využívaní pohovky, sedačky, kresla, je potrebná hrubšia pena a zároveň s vyššou hustotou. Na stoličky, lavice, podsedáky a chrbtové opierky postačí mäkší resp. stredne tvrdý molitan s hrúbkou od 3 centimetrov.

Pri výberu správnej peny, je potrebné zvážiť, kde bude čalúnený nábytok umiestnený a ako často sa bude používať. Ak bude čalúnený nábytok výlučne v interiéri, vhodné sú všetky PUR peny, studené peny, aj visco - lenivá pena. Do vonkajších priestorov je potrebná pena, ktorá je odolná voči vlhkosti, s dobrou cirkuláciou vzduchu.

V nemalej miere treba brať do úvahy aj starostlivosť, ošetrenie čalúneného nábytku.PUR penu, ak je odzipsovateľný poťah, je možné oprať vo vlažnej vode, nechať vyschnúť, na úplne vysušenú penu znovu natiahnuť poťah.

Pena na sedací nábytok

Pri výbere peny je dôležité zvážiť, či na sedačke, alebo pohovke budete len sedieť, alebo si chcete aj pohodlne ľahnúť. Na stoličku, alebo lavicu, na ktorej len sedíte, postačí tenší molitan vyššej tvrdosti s vyššou hustotou. Na kreslo kvôli pohodliu odporúčame hrubšiu a mäkšiu, alebo stredne tvrdú penu.

  • na stoličky postačí PUR pena stredne tvrdá a pružná cca od 3 centimetrov hrúbky, pre pohodlnejšie sedenie 4-5 centimetrov.
  • na podložku na stoličku odporúčame mäkšiu PUR penu od 3 do 5 centimetrov hrúbky, podľa očakávanej pohodlnosti sedenia.
  • na rohovú lavicu je vhodná tvrdšia pena od 4 do 5 centimetrov.
  • na kreslo je potrebný niekoľkonásobne hrubší molitan na sedenie a aj na operadlo chrbta. Zvoľte si studenú pena strednej a vyššej tvrdosti na sedadlo a na operadlo chrbta PUR pena mäkšia alebo pena strednej tvrdosti. Pre zjemnenie tvarov a povrchu použite najprv čalúnnické rúno a až na to poťahovú látku. Rúno prilepíte sprayovým lepidlom.
  • na záhradný nábytok si určite vyberte penu, ktorá zvláda vlhkosť, prípadné nežiadúce zmoknutie a zároveň kolísanie vonkajších teplôt. Takou je PUR pena s tvrdosťou kompresie od 30 do 40 s voliteľnou hrúbkou, v závislosti od daného kusu záhradného nábytku. Na záhradnú pohovku, alebo ležadlo je vhodnejšia studená pena s tvrdosťou kompresie 50, kvôli väčšiemu pohodliu. Je vhodné použiť nepremokavú OUTDOOR látku.
  • na paletový nábytok by mala byť použitá PUR pena s vysokou tvrdosťou, alebo studená pena, minimálne s 10 centimetrovou hrúbkou. V prípade, že máte paletové sedenie na terase, je lepšie použiť OUTDOOR poťahovú látku.
  • na pohovku, alebo gauč, na ktorom okrem sedenia aj ležíte, si vyberte molitan s vysokou tvrdosťou kompresie, čo zabezpečí pri častom používaní nielen pohodlie, ale aj odolnosť voči vysedeniu pohovky. Hrúbka molitanu by mala mať minimálne 8 centimetrov. Najlepšia voľba, v takomto prípade bude studená pena, alebo PUR pena vyššej gramáže.

DOPRAVA ZADARMO

Pri nákupe nad 300€

1500+ produktov

v niekoľkých variantoch

Kamenná predajňa

Zatvoriť
Vážení zákazníci,

úspešný nový rok 2024.
Máme plnú dovolenku až do 7. januára 2024.
Vami objednaný tovar budeme expedovať od 8. januára 2024.

Ďakujeme vám za pochopenie
PF 2024
Kontakt
Chcete dostávať najnovšie informácie z nášho obchodu?
Zaregistrujte sa na odber našich e-mailových noviniek.
Subscription Form
© 2024 Všetky práva vyhradené | Webdesign by Pixel Design s.r.o. | Created by webyashopy.cz
Meli interiéry, s.r.o. - Hlavná 108, 930 36 Horná Potôň
storemagnifiercrossmenu